Maailmanlaajuinen mielenosoitus 20.11. – vapauden puolesta myös Helsingissä!

Lauantaina 20.11.2021 klo 14–20.
Helsinki / Senaatintori–Rautatientori.

Koko perheen tapahtuma WorldWide Demonstration 5.0 järjestetään kansainvälisenä lasten oikeuksien päivänä.

Lapsemme eivät ole koe-eläimiä!

WWD 5.0

Suurkulkue – pienin askelin klo 14.00–15.00

Kokoonnutaan kello 14.00 Senaatintorilla. Tapahtuman alustuksen jälkeen suurkulkue marssii poliisisaattueen kera Helsingin keskustan läpi kohti Rautatientoria, WWD-ajoneuvoa seuraten.

Reitti: Senaatintori – Unioninkatu – Pohjoisesplanadi – Mannerheimintie – Kaivokatu – Rautatientori

Rautatientorilla klo 15.00–18.00

kuulemme upeita puheenvuoroja ja loistavia esityksiä.

Rautatientorilla klo 18.00–20.00

Kansanmikissä päivän päätteeksi pääsevät kansalaiset ääneen.

Mikä on WorldWide Demonstration
– maailmanlaajuinen mielenosoitus vapauden puolesta?

WorldWide Demonstration (tunnetaan myös nimellä WorldWide Rally For Freedom) on kansainvälisesti verkostoituneen yhteisön mielenosoitus, jonka tarkoituksena on rohkaista kansalaisia torjumaan koronavirukseen liittyviä laittomia rajoituksia omissa maissaan.

Tapahtuman järjestävät itsenäisesti kansalaiset ruohonjuuritasolla kussakin kaupungissa. Mielenosoitukset koordinoidaan hajautetusti, käyttäen kansainvälistä yhteisymmärrystä päivämäärän asettamiseksi. Kaikki tapahtumiin liittyvät päätökset jätetään paikallisten toteuttajien käsiin. WorldWide Demonstration -osallistujien järjestämät tapahtumat ovat rauhanomaisia ja epäpoliittisia.

Tapahtumaan 20.11.2021 osallistuu yli 100 kaupunkia ympäri maailmaa.

Miksi osoitamme mieltä?

Otamme kantaa tuhoaviin rajoituksiin. Suojelemmme viittä tärkeätä ihmisoikeutta:

  • sananvapaus
  • liikkumisen vapaus
  • valinnanvapaus
  • kokoontumisvapaus
  • kehollinen itsemääräämisoikeus

Yhteiskunnan sulkeminen eli ”lockdownit” ja rajojen sulkemiset ovat johtaneet ihmishenkien uhraamiseen ja ovat lisänneet kärsimystä, eriarvoistumista ja itsemurhien määrää sekä tuhonneet ihmisten toimeentuloa aiheuttaen maailmanlaajuista taloudellista tuhoa.

Vaadimme, että ylimitoitetut koronarajoitukset on nyt lopetettava ja näitä mahdollistavat toimenpiteet kumottava.

Mikä on aiheemme tällä kertaa?

Mielenilmauksessa Helsingissä 20.11.2021 painotamme erityisesti kolmea aihetta:

  • Vaadimme lasten koronarokotusten ja koulujen maskipakon lopettamista

    Vaadimme, että Suomen valtio sekä THL lopettaa kaikkien alaikäisten rokottamisen kokeellisella Covid-19-injektiolla heti. Myös lasten painostaminen ottamaan koronarokote on lopetettava heti, samoin heidän pakottaminen maskien käyttöön koulunkäynnin yhteydessä – oppivelvollisuus ei saa ulottua lapsen terveyttä koskeviin valintoihin. Lapsen kehollista koskemattomuutta on suojeltava ja terveyteen liittyvät päätökset tulee aina olla ensisijaisesti vanhemmilla, ei koululaitoksella tai valtiolla. Suomen valtio ei saa osallistua kansainväliseen ihmisoikeusrikkomukseen, jonka kohteena lapsemme nyt ovat.

  • Vaadimme koronapassien lopettamista

    Emme hyväksy, että liikkumisvapauttamme tai yhteiskuntaan osallistumistamme rajoitetaan koronapasseilla tai muilla keinoilla. Koronapassi rikkoo ihmisoikeuksia, Nurembergin lakia ja Suomen perustuslain pykäliä (mm. 6 § Yhdenvertaisuus). Perustuslakimme on korkein laki, jota asetukset tai tartuntatautilaki ei ylitä. Jokaisen Suomessa asuvan tulisi saada liikkua vapaasti ilman henkilökohtaisten terveystietojen tarkistamista.

    Muistutamme, että tilastojen mukaan Covid-19-virukseen menehtyy vain 0,03% väestöstä ja näin ollen koronapassi, kuten muutkaan rajoitukset, eivät ole perusteltuja. (Lähde: World Health Organisation, WHO / Worldometers 13.11.2021 https://www.worldometers.info/coronavirus/)

  • Vastustamme valmisteilla olevaa digitaalista identiteettilompakkoa

    “Sitra on kevään aikana selvittänyt maksukorttien ja -päätteiden hyödyntämisen mahdollisuuksia kansalaisten koronastatuksen todentamisessa. Selvitystyön loppuyhteenvedossa on kuvattu POC-tapauskokeilu, jolla maksukorttien hyödyntämistä tähän tarkoitukseen voidaan tarvittaessa ja haluttaessa käytännössä kokeilla” Jukka Vahti, johtava asiantuntija, Demokratia ja osallisuus, Sitra 30.6.2021 (Lähde: https://www.sitra.fi/uutiset/sitran-selvitys-maksukorttien-kaytosta-koronapasseina-valmistui/)

    Hallituksellamme on valmisteilla digitaalinen ID, eli nk. identiteettilompakko, joka yhdistää henkilön terveystiedot (koronapassin) maksuliikenteeseen. Yksilön henkilökohtaiset terveystiedot eivät saa vaikuttaa ostovoimaan tai maksupäätöksiin. Kiinassa digitaalisella ID järjestelmällä seurataan ja myös estetään kansalaisten kulutusta, toimintaa ja käytöstä. Suomi ei saa liukua Kiinan kaltaiseksi yhteiskunnaksi.

Peräänkuulutamme myös median vastuuta pelon lietsonnassa, sekä propagandan levittämisessä em. aiheitten tiimoilta.

Tapahtuman juontaa näyttelijä Saija Lentonen.
Puhumassa:
  • lääkäri Pekka Timonen
  • Levelistä tuttu Nico ”Junnu” Giansanti
  • Levelistä tuttu Milad ”Slim Mill” Dehghan
  • Me Kansa -kansanliikkeen vetäjä Jukka Davidsson
  • toimittaja, kirjailija Päivi Ketolainen
  • nuorten äänessä Pyry Soini
Esiintymässä:
  • Musta Barbaari + bändi
  • Jontti, Timo Kotipoltto & Jones
  • Maria & Christian duo
    Jones esittää uuden kappaleensa Osa Suurempaa
Muuta ohjelmaa:
  • kansanmikki
  • yhteisterveiset maailmalle
  • arpajaiset
  • makkaranpaistoa
  • kuumaa glögiä
  • ilmapalloja
  • Urho-leijona
  • tanssia
  • info-pöytä

Seuraa

WorldWide Demonstrationia ja Suurkulkuetta:

WorldWide Demonstration
Facebook:
https://www.facebook.com/worldwidedemonstration
https://worldwidedemonstration.com/
Telegram:
https://t.me/worldwidefinland
https://t.me/worldwidedemonstration

Tiedustelut: wwdfinland@protonmail.com

Suurkulkue – pienin askelin
Facebook
https://www.facebook.com/Suurkulkue
Telegram
https://t.me/suurkulkue
https://t.me/suurkulkuekeskustelee

Tiedustelut: suurkulkue@gmail.com

#worldwidedemonstration #worldwidedemonstrationfinland #wwd #suurkulkue #kaikkiyhdessä #vapaudenpuolesta #lapsemmeeivätolekoeleäimiä #eikoronapassille #eilastenkokeellisellerokotteelle #maskitpoiskouluista #huolettomanlapsuudenpuolesta #ihmisoikeuksienpuolesta #takaisinnormaaliinnyt #kansainvälinenlastenoikeuksienpäivä2021 #lastenoikeuksienpäivä

WorldWide Demonstration Finland
Kaikki yhdessä!
We Will All Be There!

www.worldwidedemostration.com


PÄIVITYS 19.11.2021 klo 21:28: Lisätty perään loputkin mediatiedotteesta, samalla korjaantui virheellinen kolmen kohdan lista.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s